Members list

Year 2001

 

Presidente

Paola Pierangeli Tittarelli

 

Soci Fondatori

Germano Buzzi

Eugenio Ceccolini

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Anna Selci

 

Sostenitori

UBS SA

 

Luciano Bovicelli, Bologna

Salvatore Mancuso, Roma

 

Anna Selci, Pesaro

 

Industrie PICA SpA, Pesaro

Francesco Merloni, Fabriano

Elvira Cantelmo, Fano

James David Draper, New York

 

Maria Camilla Bianchini d’Alberigo, Venezia

Paolo Mannelli, Roma

Luciana Pierangeli, Roma

 

Vittoria e Paolo Albini Riccioli, Pesaro

Carla e Arrigo Archibugi, Ancona

Eulalia e Bernardo Battistelli, Pesaro

Liliana Belli Paci Segre, Milano

Grazia Biscontini Ugolini, Pesaro

Canducci Holzservice Srl, Pesaro

Liliana e Agostino Cesaroni, Pesaro

Wanda Del Gobbo, Bologna

Suzanne e David De Yong, London

Aaron R. Einfrank, München

Graziella e Marco Fazi, Pesaro

Fondazione Musicale Umberto Micheli, Milano

Adolfo Guzzini, Recanati

Claudia Liguori Farina, Pesaro

Adriana Lora Totino Pagani, Torino

Helga e Hans Lübow, Bremen

Mariella e Francesco Lungarini, Fano

Anna Maiani, Crespellano

Franca Mancini, Pesaro

Gioia Marchi Falck, Milano

Walter Monauni, Bad Gastein

Cristina Morici Ghislieri, Pesaro

Musica Viva Club, Roma

Beryl Reid Mustill, London

Giulia Panichi-Pignatelli, Castel di Lama

Maria Grazia e Benedetto Pototschnig, Pesaro

Silvana Ratti, Pesaro

Caroline Rayman, London

Richard Wagner-Verband, Wien

Annalisa e Carlo Ripanti, Pesaro

Hae Kyung e Fabio Rossini, Pesaro

Georg Stöffler, Hall

Ida e Giuseppe Ugolini, Roma

Carla Venosta Fossati Bellani, Milano

 

Amici

Miranda Paolucci, Pesaro

 

Ada Bertozzini, Pesaro

 

Margaret e Albert Borg, Swieqi

Piergaetano Marchetti, Milano

 

Elisabeth Beare, Berlin

Vassilis Brakoulias, Atene

Reto Müller, Sissach

Juan Pelaez y Fabra, Madrid

José Periel Garcia, Madrid

 

Klaus P. Arnold, Gauting

Akihiko Aso, Ibaraki

 

Margo Rappoport, New York

 

Egle Abruzzini, Urbino

Werner Adam, Karlsruhe

Kazumi Arai, Tochigi

Francisca Bach Kolling, Meersel-Dreef

Manlio Bassano, Marmirolo

Willi Bauer, Gaggenau

Silvana Bazzoni, Salsomaggiore

Filippo Beck, Zürich

Jack Belsom, New Orleans

Anna Berardi Marinuzzi, Roma

Carlo Bertellotti, Pesaro

Renzo Berti, Prato

François Bise, Villars sur Glâne

Matelda Bisigotti, Urbino

Laurent Boccon-Gibod, Paris

Adalberto Boetti, Milano

Gaetano Bonafini, Castenaso

Alberto Bonetti, Reggio Emilia

Paolo Bonetti, Fano

Gerard Bonnel-Dangler, Paris

Marco Borini, Torino

Pietro Boscolo, Treviso

Giuseppe Bosoni, Antegnate

Alain Bouer, Toulouse

Luciano-Filippo Bracci, Roma

Penelope June Brazier, Pierantonio

Angelo Broggi, Malnate

Paul Butler, London

Giulio Ceruti, Milano

Sylvain Chambre, Avon

Jeffrey Ching, London

Winnifred Ching, London

Kathleen Chiti, Milano

Akihiro Chiyoda, Tokyo

Benjamin Chorley, Tel Aviv

Matthew Clarke, Edinburgh

Edmondo Cotignoli, Pesaro

Salvador Crespo Picò, Alicante

Heinz Dabringer, Sattendorf

George L. Dansker, New Orleans

Pieter K. De Haan, Harderwijk

Antonius J.H. de Kroon, Haarlem

Vincenzo De Leo, Udine

Laura Del Monte Raffaelli, Pesaro

Mario de Martiis, Genova

Marina Deserti, Zola Predosa

Hans-Leopold De Waal, Saarbrücken

Rolf Dienewald, Sinzheim

Vivienne Dimant, London

David Dodge, Denver

Heinrich Dülp, Seeshaupt

Camron Dyer, Roseville

James Eaton, Birmingham

Giovanni Emiliani, Roma

Gerd Endmayr, Wien

Otto Eng, Olten

Clive A. Evatt, Turramurra

Dominique Fabiani-Cosson, Paris

Bodo Fahlbusch, Paris

Stefano Fanelli, Roma

Luciano Felici, Roma

Claude Fernandez, Aubervilliers

Javier Ferradal Marquez, Madrid

Giuseppe Ferreri, Milano

Silvia Foresti, Milano

Henry Forgues, Bayonne

Thomas M. Foster, Phoenix

Mauro Fuppi, Macerata Feltria

Patrick Furniss, Norwich

Stefan Gagg, Bern

Monique e Pierre Gerlinger, Geispolshein

Juan Gherzi, Montevideo

Giorgio Girelli, Pesaro

Giovanni Graniti, Firenze

Günter R. Gruber, Bludenz

Werner Gumbert, Karlsruhe

Paolo Guzzano, Milano

Rose-Marie e Rainer Hagen, Hamburg

Susumu Hasegawa, Tokyo

Gerhart Hasse, Hamburg

Makoto Hayasaki, Tokyo

Maria Luisa Herrmann Semeraro, Cisternino

Chizuko Hironaka, Yokohama

Janet e Wiley Hitchcock, New York

Yoko Hosojima, Utsunomiya

John Hyde, York

Megumi Ijima, Kanagawa

Leo Iona, Trieste

Halvor Jaeger, Ile Bizard

Charles Jernigan, Long Beach

James A. Johnson, Portland

Howard Douglas Jones, London

Bernd Kabas, Salzburg

Edward Kalfayan, Wimbledon

Tomio Kameoka, Tokyo

Noriko Kanai, Tokyo

Tadao Kato, Tokyo

Jürgen Kaziur, Oberursel

Bernd-Rüdiger Kern, Taucha

Michiko Kobayashi, Tokyo

Miki Kobayashi, Tokyo

Oswald Köberl, Innsbruck

Dieter Koch, Herrsching

Hiroshi Kojima, Tokyo

Anja Korpiola, Helsinki

Yoshiko Kumakura, Ichikawa

Françoise Lafuge, Paris

Vittorio Lai, Urbino

Michael Lambarth, Norwich

Trevor Lau, Auckland

Jacques Libert, Bruxelles

Alexander Liddel, Bicester

Gaetano Maccaferri, Bologna

Silvana Mangiameli, Milano

Giovanna Marchi, Imola

Gianfranco Maretti, Felonica

Franco Masseroni, Desenzano del Garda

Hector Matamoro Rossi, Madrid

Mina Matsukawa, Yokohama

Antonio Mazzocato Martinazzo, Asolo

Gianni Mazzoni, Bologna

Elio Menzione, Roma

Sadako Louise Mitamura, Salsomaggiore

Gen Mochi Zamperoli, Pesaro

Beatrice Molinari Mangiameli, Milano

Maria Candida Morosini, Milano

Christos Mortzos, Köln

Mitsuko Murase, Ichikawa

Sergio Narici, Milano

Michel Nasser, Arles

Jean Natali, Paris

Dieter Neukirch, Wettenberg

Keiko Nishiyama, Tokyo

Giancarlo Nisoli, Zogno

Shugo Obata, Tsuchiura

Renata Ognibene Borghi, Pesaro

Gian Battista Origoni della Croce, Milano

André Padovani, Dunkerque

Grazia Paoletti, Firenze

Edoarda Paolini, Milano

Marcello Paolino, Bern

Scott Parris, New York

Federico Passariello Jr., Taranto

Jean-François Pechberty, Paris

Bernard Peignoux, Neuilly-Seine

Jean Gabriel Peyre, Paris

Yosef Pilch, Paris

Stefano Pilo, Roma

François Poli, Paris

Sophie e Marcel Pommerell-Wintringer, Echternach

Lucia e Alessandro Properzi, Roma

Cesare Questa, Urbino

Kurt Rademacher, Neuwied

Ingrid Rant, Wien

Bruno Recchia, Bremgarten

Roberto Rendina, Roma

Hanspeter Riede, Rüschlikon

Lorenzo Rocchetti, Ancona

Ercole Romagna, Pesaro

Eiko Sakamoto, Roma

Raffaele Semeraro, Cisternino

Livio Sichirollo, Urbino

Alfred Siercke, Hamburg

Elena Sormani, Pesaro

Michael Staff, Alfriston

Peter Ster, Wien

Hartwolf Lucki Stipetic, München

Paul Storm Larsen, Richmond

Masaya Suzuki, Yokohama

Yasuo Suzuki, Tokyo

Sten Svensson, Skara

Myriam Tagliaferro, Bologna

Yasuo Takasaki, Tokyo

Hideo Takeishi, Kamakura City

Shumpei Takemori, Milano

Carla Terenzio, Milano

Mario Terenzio, Milano

Floriana Tessitore, Palermo

Vincenzo Tessitore, Palermo

Heinrich Tettinek, Wien

Irene Tomacelli, London

Hirabayashi Toshihiko, Tokyo

Erich Trachtenberg, Wien

Roberto Tramarin, Pavia

Lydia Treleani Masetti, Pesaro

Riccardo Paolo Uguccioni, Pesaro

Gerarda Van der Krogt, Roosendaal

Nicole Vecchioli, Paris

Carla Viola, Milano

Giacomo Vivanti, Ancona

Maria Pia Vivanti, Roma

Bart Vlek, Zandvoort

Edward Gregg Wallace Jr., Houston

Janet A. Wallhouse, Wallingford

Ernest Warburton, St. Albans

Michael Watts, Milano

Uri Weltsch, Herelia

Ulla Wernicke, Frankfurt/Main

Astrid Wilk, Oberhaslach

Jeremy Willoughby, London

Marianne Winter-Vock, Stuttgart

Kinji Yamamoto, Hong Kong

Leila e Gilbert Yared, Bayreuth

Masashi Yoshida, Tokyo

Hideko Yoshijima, Tokyo

Gianfranco Zanetti, Vignola

Bernd Zeytz, Gauting

Riccardo Zoja, Milano

 

Amici giovani

Florian Burnat, Paris

Monella Cerri, Bologna

Giulio Iona, Trieste

Maxime Massonnat, Lens

Gianluca Montinaro, Pesaro

Alexander Jan Renner, Groningen

Mathjas Terenzi, Pesar