Members list

Year 2013

 

President  

Paola Pierangeli Tittarelli

 
Founding Members  

Germano Buzzi

Eugenio Ceccolini

Anna Gasparucci Selci

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Board of Directors

 

Eugenio Ceccolini

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Achille Marchionni

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Luisa Rossi

Board of Statutory Auditors

 

Roberto Riffelli, Presidente

Simona Corsini, Sindaco

Francesco Sanchioni, Sindaco

 
Sostenitori Platino  

Evgenya e Boris Shpigel, Moscow

Sabine e Dan Stolero, Rishon Lezion

 

Sostenitori

 

Maria Adele Gagliardi, Torino

Alberto Bonetti, Reggio Emilia

Paul Butler, London

Rosaria e Guido Calvi, Roma

Maria Luisa Libonati, Roma

Paolo Mannelli, Roma

Mayri Voûte, Paris

Michael D. Watts, Milano

Heinz Willer, München

Anna Maria Ambrosini Massari, Fano

Paola Campilli De Angelis, Roma

Kiyoko e Tadao Kato, Tokyo

Opera Pesaro, Pesaro

Luciano Arcangeli, Roma

Famiglia Bahamonde, La Coruña

Aldo Battaini, Varese

Ada Bertozzini, Pesaro

Matelda Bisigotti, Urbino

Canducci Holzservice, Pesaro

Annalisa e Eugenio Ceccolini, Pesaro

Maria Grazia Ceccolini Pototschnig, Pesaro

Liliana e Agostino Cesaroni, Pesaro

Wanda Del Gobbo, Bologna

Heinrich Dülp, Seeshaupt

Graziella e Marco Fazi, Pesaro

Patrick Furniss, Norwich

Rosy e Maurizio Gennari, Pesaro

Giovanna Maria e Salvatore Giordano, Pesaro

Juana Herrera Marroquin, Valencia 

Jean-Luc au Sablon Hair Colorist, Bruxelles

Wolfgang Lambrecht, Hamburg

Vittorio Livi, Pesaro

Adriana Lora Totino Pagani, Torino

Beatrice Mangiameli Molinari, Milano

Achille Marchionni, Pesaro

Maria Teresa Mastromarino, Roma

Francesco Merloni, Fabriano

Dorotee Obsieger, Bonn

Grazia Paoletti, Firenze

Paolo Petrini, Courbevoie

Luciana Pierangeli, Roma 

Milena Pierangeli Ugolini, Roma

Paola Pierangeli Titttarelli, Pesaro

Silvana Ratti, Pesaro

Luisa Rossi, Pesaro

Michela Scarpa, Milano

Wilhelm Schlötterer, Pullach

Mariadele e Marco Tamino, Pesaro

Antony Thomlinson, London

Ida e Giuseppe Ugolini, Roma

Peter Vandamme, Brugge

Villa Cattani Stuart, Pesaro

Umberto Walter, Faggeto Lario

Amici  

Thibaud Dixneuf, Pavant

Karen Moylan, Dublin

Klaus P. Arnold, Gauting

Ghislaine e Christian de Menthon, Paris

Nelly e Guido Glaeser, Ostra

Hotel Giovanna Regina, Gabicce Mare

Uriel Weltsch, Tel-Aviv

Pierre Criquet, Marseille

Jean-François Pechberty, Paris

Hans L. Beeck, Stockholm

Adam Hodgkin, Firenze

Guido Mastropaolo, Paris

Christos Mortzos, Köln

Liz e Nigel Peace, Alton

Herbert Robinson, London

Emanuele Stauffer, Lugano

Vincenzo Tessitore, Palermo

Kinji Yamamoto, Hong Kong

Werner Adam, Karlsruhe

Manlio Bassano, Marmirolo

Claude Fernandez, Aubervilliers

Giuseppe Ferreri, Milano

Werner Hayder, Moedling

Satomi Iritani, Tokyo

Bruno Recchia, Zollikofen

Nicholas Scott, London

Elke Wallat, Rodgau

David Adams, Paris

Francesco Agostini, Magenta

Kazumasa Akiyama, Tokyo

Ken Aldred, Jersey

Daphne Joyce Allen, Roma

Jean Allouis, Aix-en-provence

Christiane e Robert Arnaud, Marseille

Koichi Asano, Tokyo

Satoshi Asaoka, Yokohama

Gianluca Attanasio, Faenza

Catherine Bailey, Tatsfield

Maria Bazzoli, Venezia Mestre

Filippo Beck, Zürich

Ladislav Belanyi, Kosice

Alberto Benvenuti, Vicenza

Anna Berardi Marinuzzi, Roma

Teresa Berry, Collazzone

Angela Bertacchini, Basilicanova

André Birling, Moscow

Maria Luisa Biscuola, Pesaro

François Bise, Villars-sur-Glâne

Martine Blech, Paris

Laurent Boccon-Gibod, Paris

Marco Bonato, S. Genesio ed Uniti

Alfredo Bonetti, Trento

Pietro Boscolo, Treviso

Giuseppe Bosoni, Piacenza

Robert Botz, Jetzelsdorf

Marc Brisard, Le Bourget

Peter W. Brooke, Halifax

Valery Brown, Karlsruhe

Lucius Caflisch, Gingins

John Cant, Guildford

Renza Carloni Esposito, Pesaro

Marina Cascini, Fara in Sabina

François Casier, Brussels

Annie Cattan, Paris

Monella Cerri, Bologna

Sylvain Chambre, Avon

Akihiro Chiyoda, Tokyo

Vadim Chugunov, Moscow

Helen Mary Cogswell Marsili, Roma

Morella Cottam, London

Colin Craig, Parede

Salvador Crespo Picò, Alicante

Stephen Cutler, Dorking

Marcello d'Antonino, Zürich

Neil Dalrymple, London

Christopher C. Davy, Leeds

Pieter K. de Haan, Harderwyk

Mario de Martiis, Genova

Guillaume De Saint-Seine, Paris

Philippe Debet, Paris

Laura Del Monte Raffaelli, Pesaro

Michèle e Jean-Pierre Denies, Dunkerque

Dominique Desjeux, Paris

Michael Dlabka, Berlin

Luis Domingo, Barcelona

Alan Dow, Stirling

Hugh Dumas, Stockbridge

Ulrike e Rainer Eisenmann, Mannheim

Hans Engler, Berlin

Ente Olivieri, Pesaro

Esatour Srl, Pesaro

Bodo Fahlbusch, Paris

François Falco, Corenc

Maria Luisa Faraguna Onida, Trieste

Farmacia Centrale Ruggeri, Pesaro

Paolo Fioretti, Firenze

Carlo Flamigni, San Varano

Henry Forgues, Biarritz

Giorgio Forni, Bologna

Lilly Fröhlich, Nänikon

Mauro Fuppi, Macerata Feltria

Hugo Furrer, Bern

Stefan Gagg, Bangkok

Galleria Franca Mancini, Pesaro

Philippe Gilbert, Neuilly-sur-Seine

Giorgio Girelli, Roma

Ferdinando Giugliano, Fano

Renato Giulietti, Imola

Felix Glättli, Wallisellen

Cecile Gordon, London

Vittorio Gorgoni, Pesaro

Stephan Grass, Zürich

Irene Evelyn Guest, Roma

Werner Gumbert, Karlsruhe

Joachim Hagen, Hamburg

Rose-Marie e Rainer Hagen, Hamburg

Susumu Hasegawa, Tokyo

Takashi Hasegawa, Hadano

Freya Hezel-Kübert, München

Toshihiko Hirabayashi, Tokyo

Chizuko Hironaka, Yokohama

Roger Holden, Richmond

Louise e Peter Hoobin, Brisbane

Philippe Hourcade, Bayonne

Denise Huon, Paris

Gerard Hurl, Dublin

Ferruccio Hurle, Milano

Yuriko Inouchi, Tokyo

Tino Inselmini, Vezia

Antonio Invernizzi, Torino

Howard Douglas Jones, London

Pierre Julien, Limoges

Bogdan Kakolecki, Warsaw

Tomio Kameoka, Tokyo

Noriko Kanai, Tokyo

Matsuki Katagiri, Yokohama

Yukie Kawaguchi, Urayasu

Bernd-Rüdiger Kern, Taucha

Neil King, Calvi dell'Umbria

Kazuo Kobayashi, Kazo Saitama

Michiko Kobayashi, Tokyo

Monika e Dieter Koch, Herrsching

Stefan Koch, Bonn

Takahiro Koida, Osaka

Hiroshi Kojima, Tokyo

Michael Kornby, Aseda

Anja Korpiola, Helsinki

Kremslehner Hotels, Wien

Gerhard M. Krenmeier, Wien

Yoshiko Kumakura, Ichikawa

Trevor Lau, Auckland

Jacques Libert, Bruxelles

Mariella e Francesco Lungarini, Fano

Gaetano Maccaferri, Bologna

Roberto Magro, Milano

Giovanna Marchi Baldini, Imola

Sylvie Marini, Maisons-Alfort

Isabel Martinez, Zaragoza

Daijiro Mashimo, Tokyo

Franco Masseroni, Desenzano del Garda

Louisa McDonnell, Petworth

Elio Menzione, Berlin

Yuko Miwa, Tokyo

Sai Miyazawa, Kawasaki

Françoise Moeller, Paris

Giuseppe Moreschini, Firenze

Rolf Mues, München

Reto Müller, Basel

Koichi Murakami, Tokyo

Mitsuko Murase, Tokyo

Kevin O'Hare, Glasgow

Masato Oikawa, Tokyo

Hiroshi Osawa, Saitama

Akiko Otokita, Tokyo

Thierry Paccoud, Luxembourg

Paolo Paolini,Milano

Ritta Peick, München

Jean Peters, Esher

François Poli, Paris

Sophie Pommerell-Wintringer, Echternach

Alessandro Properzi, Roma

Cesare Questa, Urbino

Bernard Rein, Paris

Hans Renner, Groningen

Ruggero Ridolfi, Forlì

Dorothea e Gian Luigi Rinaldi, Pesaro

Lorenzo Rocchetti, Ancona

Andrée e Leonardo Rolla-Techeur, Bruxelles

Ercole Romagna, Pesaro

Roberto Romano, Roma

Lionel Rosenblatt, London

Susan Ross Malpeli, Roma

Georg Roth, Maria-Enzersdorf

Thomas Row, Wien

Georg Salem, Wien

Christina Salerno, Kreischa

Maria Carolina Santini Buzzi, Pesaro

Isabella Segerer, München

Elena Sormani, Pesaro

Raewyn e Michael Sprinz, London

Robert William Stanton, Milano

Jürgen Steinberg, Berlin

Dirk Sterkendries, Tienen

Lucki Stipetic, Wien

Sergio Strata, La Spezia

Vadim Subbotin, Moscow

Masaya Suzuki, Yokohama

Yasuo Suzuki, Tokyo

Marek Szatanik, Elblag

Yasuo Takasaki, Tokyo

Masako Takase, Tokyo

Maria Rosanna Talevi, Ancona

Minoru Tamamura, Tokyo

Ichiro Tanaka, Kanagawa

Jacqueline Tarleton, Exeter

Floriana Tessitore, Palermo

Heinrich Tettinek, Wien

Irene Tomacelli, London

Mario Torre, Napoli

Pierre Touboul, Montchaboud

Jürgen Trabant, Niedernhausen

Erich Trachtenberg, Wien

Armin, Trautmann, Augsburg

Masahiro Tsuji, Tokyo

Masaki Tsunooka, Genéve

Kei Tsuruma, Tokyo

Giuseppe Ugolini, Rimini

Pierre Valentin, Paris

Nicole Vecchioli, Paris

Aart Velthuijsen, Maarsen

Maria Pia Vivanti. Roma

Rainer Voigt, Sevenoaks

Heidemarie Werbetz, Hamburg

Astrid Wilk, Oberhaslach

Rose Willis, London

Hans Winkler, Wien

Tatsuo Yamashima, Tokyo

Kazu Yoshida, Tokyo

Masashi Yoshida, Tokyo

Vittorio Zambon, Legnano

Tatiana Zatsepina, Moscow

Bernd Zeytz, Gauting

Amici under 30

 

Ilaria Badino, Celle Ligure

Michele Balistreri, Quartu Sant'Elena

Maria Angela Bellini, Lecco

Stefano Benucci, Donnini-Reggello

Emma Bonetti, Trento

Clementine Garcia Senecat, Riviere

Immanuel Gartner, Wien

Matteo Gerlegni, Ghedi

Blagovest Biserov Kirov, Gabicce Mare

Astrid Iustulin, Cervignano del Friuli

Davide Martini, Cascina

Marion Massonnat, Paris

Alessandro Morrone Mozzi, Fermo

Roberta Nuzzo, Genova

Eva Padovani, Dunkerque

Riccardo Rocca, Castellamonte

Fulvio Sammuri, Livorno

Nicholas Tagliatini, Diano Castello

Guido Tamino, Milano

Giulia Urbinati, Macerata Feltria

Marten H. Velthuijsen, Utrecht

Walter Vitale, Palermo

Francesco Esposito, Lecco