Members list

Year 2012

 

President  

Paola Pierangeli Tittarelli

 
Founding members
 

Germano Buzzi

Eugenio Ceccolini

Anna Gasparucci Selci

 

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Board of Directors

 

Rosaria Rita Bonatti

Eugenio Ceccolini

Maurizio Gennari

 

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Luisa Rossi

Board of Statutory Auditors  

Roberto Riffelli, Presidente

Simona Corsini, Sindaco

Francesco Sanchioni, Sindaco

 
Sostenitori Platino  

Sabine e Dan Stolero, Rishon Lezion

 

Sostenitori

 

Anna Maria Ambrosini Massari, Fano

Maria Adele Gagliardi, Torino

Francesco Merloni, Fabriano

Alberto Bonetti, Reggio Emilia

Rosaria e Guido Calvi, Roma

Wolfgang Lambrecht, Hamburg

Maria Luisa Libonati, Roma

Paolo Mannelli, Roma

Mayri Voûte, Paris

Michael D. Watts, Milano

Paul Butler, London

Paola Campilli De Angelis, Roma

Kiyoko e Tadao Kato, Tokyo

Opera Pesaro, Pesaro

Aldo Battaini, Varese

Luciano Arcangeli, Roma

Ada Bertozzini, Pesaro

Matelda Bisigotti, Urbino

Canducci Holzservice, Pesaro

Annalisa e Eugenio Ceccolini, Pesaro

Maria Grazia Ceccolini Pototschnig, Pesaro

Liliana e Agostino Cesaroni, Pesaro

Wanda Del Gobbo, Bologna

Heinrich Dülp, Seeshaupt

Graziella e Marco Fazi, Pesaro

Valeria e Pietro Fenici, Fano

Patrick Furniss, Norwich

Galleria di Franca Mancini, Pesaro

Rosy e Maurizio Gennari, Pesaro

Maria Giovanna e Salvatore Giordano, Pesaro

Juana Herrera Marroquin, Valencia

Jean-Luc au Sablon, Bruxelles

Vittorio Livi, Pesaro

Martha Lochmueller, Feldkirchen

Adriana Lora Totino Pagani, Torino

Beatrice Mangiameli Molinari, Milano

Maria Teresa Mastromarino, Roma

Peter Mielmann, Pullach

Dorotee Obsieger, Bonn

Grazia Paoletti, Firenze

Paolo Petrini, Courbevoie

Luciana Pierangeli, Roma

Milena Pierangeli Ugolini, Roma

Paola Pierangeli Tittarelli, Pesaro

Silvana Ratti, Pesaro

Luisa Rossi, Pesaro

Giustina e Michael Ryan, Netherbury

Wilhelm Schlötterer, Pullach

Heliane Schmidt, München

Mariadele e Marco Tamino, Pesaro

Ida e Giuseppe Ugolini, Roma

Villa Cattani Stuart, Pesaro

Amici  

Heinz Willer, München

Karen Moylan, Dublin

Klaus P. Arnold, Gauting

Ghislaine e Christian de Menthon, Paris

Uriel Weltsch, Tel-Aviv

Pierre Criquet, Marseille

Robin Baxter-Brown, Johannesburg

Hans L. Beeck, Stockholm

Laurent Boccon-Gibod, Paris

Adam Hodgkin, Firenze

Guido Mastropaolo, Paris

Christos Mortzos, Köln

Liz e Nigel Peace, Alton

Jean-François Pechberty, Paris

Vincenzo Tessitore, Palermo

Irene Tomacelli, London

Werner Adam, Karlsruhe

Michele e Jean-Pierre Denies, Dunkerque

Claude Fernandez, Aubervilliers

Yoko Hosojima, Utsunomiya

Koichi Murakami, Tokyo

Aart Velthuijsen, Maarssen

Elke Wallat, Rodgau

Manlio Bassano, Marmirolo

David Adams, Paris

Francesco Agostini, Magenta

Daphne Joyce Allen, Roma

Christiane e Robert Arnaud, Marseille

Satoshi Asaoka, Yokohama

Gianluca Attanasio, Faenza

Anna Rosa Basile, Genova

Willi Bauer, Gaggenau

Mario Bazzoli, Venezia Mestre

Filippo Beck, Zürich

Ladislav Belanyi, Kosice

Alberto Benvenuti, Vicenza

Anna Berardi Marinuzzi, Roma

Teresa Berry, Collazzone

Angela Bertacchini, Basilicanova

André Birling, Moscow

Maria Luisa Biscuola, Pesaro

François Bise, Villars-sur-Glâne

Martine Blech, Paris

Marco Bonato, S. Genesio ed Uniti

Alfredo Bonetti, Trento

Pietro Boscolo, Treviso

Giuseppe Bosoni, Piacenza

Robert Botz, Jetzelsdorf

Peter W. Brooke, Halifax

Valery Brown, Karlsruhe

Lucius Caflisch, Gingins

John Cant, Guildford

Monella Cerri, Bologna

Sylvain Chambre, Avon

Kathleen Chiti, Milano

Akihiro Chiyoda, Tokyo

Morella Cottam, London

Colin Craig, Parede

Salvador Crespo Picò, Alicante

Marcello d’Antonino, Zürich

Neil Dalrymple, London

Pieter K. de Haan, Harderwÿk

Luisa Rosa De La Torre Alcelay, Madrid

Mario de Martiis, Genova

Guillaume De Saint-Seine, Paris

Philippe Debet, Paris

Laura Del Monte Raffaelli, Pesaro

Giuseppe Di Bilio, Roma

Thibaut Dixneuf, Pavant

Michael Dlabka, Berlin

Hugh Dumas, Stockbridge

Ulrike e Rainer Eisenmann, Mannheim

Ente Olivieri, Pesaro

Renza Esposito Carloni, Pesaro

Bodo Fahlbusch, Paris

François Falco, Corenc

Maria Luisa Faraguna Onida, Trieste

Valentina Fernandez, Alicant

Paolo Fioretti, Firenze

Carlo Flamigni, San Varano

Henry Forgues, Biarritz

Giorgio Forni, Bologna

Lilly Fröhlich, Nänikon

Mauro Fuppi, Macerata Feltria

Hugo Furrer, Bern

Stefan Gagg, Bangkok

Giorgio Girelli, Roma

Ferdinando Giugliano, Fano

Renato Giulietti, Imola

Ines e Jordi Gonzalez Romeu, Barcelona

Cecile Gordon, London

Vittorio Gorgoni, Pesaro

Stephan Grass, Zürich

Werner Gumbert, Karlsruhe

Joachim Hagen, Hamburg

Rose-Marie e Rainer Hagen, Hamburg

Susumu Hasegawa, Tokyo

Takashi Hasegawa, Hadano

Werner Hayder, Moedling

Vera e Kenneth Heath, Bulimba Qld.

Freya Hezel-Kübert, München

Toshihiko Hirabayashi, Tokyo

Chizuko Hironaka, Yokohama

Walter Hirzinger, Innsbruck

Roger Holden, Richmond

Gerard Hurl, Dublin

Yuriko Inouchi, Tokyo

Tino Inselmini, Vezia

Antonio Invernizzi, Torino

Satomi Iritani, Tokyo

Halvor Jaeger, Neu-Ulm

Howard Douglas Jones, London

Pierre Julien, Limoges

Tomio Kameoka, Tokyo

Noriko Kanai, Tokyo

Bernd-Rüdiger Kern, Taucha

Michiko Kobayashi, Tokyo

Monika e Dieter Koch, Herrsching

Hiroshi Kojima, Tokyo

Yoriko Komuro, Tokyo

Michael Kornby, Aseda

Anja Korpiola, Helsinki

Gerhard M. Krenmeier, Wien

Yoshiko Kumakura, Ichikawa

Trevor Lau, Auckland

Norman Lessels, Edinburgh

Jacques Libert, Bruxelles

Mariella e Francesco Lungarini, Fano

Gaetano Maccaferri, Bologna

Roberto Magro, Milano

Giovanna Marchi Baldini, Imola

Sylvie Marini, Maisons-Alfort

Charlotte Marquart, Gattikon

Isabel Martinez, Zaragoza

Daijiro Mashimo, Tokyo

Franco Masseroni, Desenzano del Garda

Elio Menzione, Bogotà

Takako Mitani, Tokyo

Yuko Miwa, Tokyo

Sai Miyazawa, Kawasaki

Rolf Mues, München

Reto Müller, Basel

Mitsuko Murase, Tokyo

Kevin O’Hare, Glasgow

Masato Oikawa, Tokyo

Hiroshi Osawa, Saitama

Akiko Otokita, Tokyo

Thierry Paccoud, Luxembourg

Giulia Panichi Pignatelli, Castel di Lama

Ritta Peick, München

Helene e Jean Peters, Esher

Werner Poeppel, München

François Poli, Paris

Sophie Pommerell-Wintringer, Echternach

Alessandro Properzi, Roma

Cesare Questa, Urbino

Elisabeth Quoix, Strasbourg

Caroline Rayman, London

Bernard Rein, Paris

Ruggero Ridolfi, Forlì

Dorothea e Gian Luigi Rinaldi, Pesaro

Herbert Robinson, London

Lorenzo Rocchetti, Ancona

Anurée e Leonardo Rolla-Techeur, Bruxelles

Ercole Romagna, Pesaro

Georg Roth, Maria-Enzersdorf

Thomas Row, Wien

Takao Saji, Nagoya

Georg Salem, Wien

Maria Carolina Santini Buzzi, Pesaro

Inge e Gert Scheumann, Baden-Baden

Isabelle Schyns, Bruxelles

Nicholas Scott, London

Isabella Segerer, München

David Siddle, West End Qld.

Elena Sormani, Pesaro

Robert William Stanton, Milano

Jürgen Steinberg, Berlin

Peter Ster, Wien

Sergio Strata, La Spezia

Masaya Suzuki, Yokohama

Yasuo Suzuki, Tokyo

Yasuo Takasaki, Tokyo

Jacqueline Tarleton, Exeter

Floriana Tessitore, Palermo

Heinrich Tettinek, Wien

Mario Torre, Napoli

Pierre Touboul, Montchaboud

Jürgen Trabant, Niedernhausen

Erich Trachtenberg, Wien

Roberto Tramarin, Pavia

Armin, Trautmann, Augsburg

Masahiro Tsuji, Tokyo

Kei Tsuruma, Tokyo

Giuseppe Ugolini, Rimini

Pierre Valentin, Paris

Peter Vandamme, Brugge

Nicole Vecchioli, Crans-Montana

Maria Pia Vivanti. Roma

Rainer Voigt, Sevenoaks

Janet e Roger Wallhouse, Wallingford

Heidemarie Werbetz, Hamburg

Astrid Wilk, Oberhaslach

Rose Willis, London

Hans Winkler, Wien

Hannelore Wolf, Wien

Kinji Yamamoto, Hong Kong

Kazu Yoshida, Tokyo

Koji Yoshida, Chiba

Masashi Yoshida, Tokyo

Vittorio Zambon, Legnano

Gianfranco Zanetti, Vignola

Bernd Zeytz, Gauting

Amici under 30

 

Clementine Garcia Senecat, Riviere

Ilaria Badino, Celle Ligure

Michele Balistreri, Quartu Sant’Elena

Stefano Benucci, Donnini-Reggello

Emma Bonetti, Trento

Immanuel Gartner, Wien

Matteo Gerlegni, Ghedi

Blagovest Biserov Kirov, Gabicce Mare

Luca Marchetti, Pesaro

Marion Massonnat, Paris

Roberta Nuzzo, Genova

Eva Padovani, Dunkerque

Riccardo Rocca, Castellamonte

Fulvio Sammuri, Livorno

Amelia Simpson, London

Nicholas Tagliatini, Diano Castello

Giulia Urbinati, Macerata Feltria

Marten H. Velthuijsen, Utrecht