Members list

Year 2005

 

Presidente

Paola Pierangeli Tittarelli

 

Soci Fondatori

Germano Buzzi

Eugenio Ceccolini

Anna Gasparucci Selci

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

 

Sostenitori

Mary Ann e Lawrence C. Tucker, Greenwich

Anna Maria e Luciano Bovicelli, Bologna

Industrie PICA SpA, Pesaro

Maria Camilla Bianchini d’Alberigo, Venezia

Elvira Cantelmo, Fano

James David Draper, New York

Berardino Libonati, Roma

Beryl Mustill, London

Javier Ferradal Marquez, Madrid

Paolo Mannelli, Roma

Francesco Merloni, Fabriano

Luciana Pierangeli, Roma

Cinzia e Franco Schiantarelli, Bergamo

Beatrice Molinari Mangiameli, Milano

Giovanni Graniti, Firenze

Vittoria e Paolo Albini Riccioli, Pesaro

Natalia Aspesi, Milano

Antonia Ausenda Fattori, Milano

Liliana Belli Paci Segre, Milano

Ada Bertozzini, Pesaro

Anna e Gastone Bertozzini, Pesaro

Matelda Bisigotti, Urbino

Rosaria Rita Bonatti, Pesaro

Canducci Holzservice, Pesaro

Liliana e Agostino Cesaroni, Pesaro

Wanda del Gobbo, Bologna

Suzanne e David De Yong, London

Maurizio Dolcini, Pesaro

Graziella e Marco Fazi, Pesaro

Pietro Fiocchi, Lecco

Galleria di Franca Mancini, Pesaro

Monika e Dieter Koch, Herrsching

Katharina Kreye, Starnberg

Claudia Liguori Farina, Pesaro

Adriana Lora Totino Pagani, Torino

Lugli Boutique Glhi-lu, Pesaro

Mariella e Francesco Lungarini, Fano

Franca Maestri Forlani, Pesaro

Anna Majani, Bologna

Gioia Marchi Falck, Milano

Catia e Gian Marco Mensi, Pesaro

Paola e Antonio Montinaro, Pesaro

Dorothee Obsieger, Bonn

Maria Grazia e Benedetto Pototschnig, Pesaro

Silvana Ratti, Pesaro

Carolina Rayman, London

Richard Wagner-Verband, Wien

Meuccia Salvaterra, Pesaro

Georg Stöffler, Hall

Masako Takase, Tokyo

Mariadele e Marco Tamino, Pesaro

Ida e Giuseppe Ugolini, Roma

 

Amici

Miranda Paolucci, Pesaro

Masako Tagawa, Kawasaki

Alberto Bonetti, Reggio Emilia

Margaret e Albert Borg, Swieqi

Juana Herrera, Valencia

Heinz Willer, München

Elisabeth Beare, Berlin

Giorgio Forni, Bologna

José Periel, Madrid

Klaus P. Arnold, München

Rafael Cowley, Valencia

Marina e Carlo Flamigni, Bologna

Vincenzo Tessitore, Palermo

Werner Adam, Karlsruhe

David Adams, Paris

Francesco Agostini, Magenta

Daphne Allen, Roma

Nicole Anner, Basel

Kazumi Arai, Sano-City

Gianluca Attanasio, Faenza

Svend Bach, Aarhus

Manlio Bassano, Marmirolo

Willi Bauer, Gaggenau

Meia Bazzani, Hergiswil

Filippo Beck, Zürich

Giorgio Bejor, Milano

Jack Belsom, New Orleans

Anna Berardi Marinuzzi, Roma

Teresa Berry, Chicago

Carlo Bertellotti, Pesaro

François Bise, Villars-sur-Glâne

Martine Blech, Paris

Laurent Boccon-Gibod, Paris

Gaetano Bonafini, Castenaso

Marco Borini, Torino

Pietro Boscolo, Treviso

Giuseppe Bosoni, Antegnate

Robert Botz, Jetzelsdorf

Alain Bouer, Saint-Cloud

Maria Tania Braico De Vecchi, Roma

Jaime Braut Piquer, Barcelona

Stephen Brier, Orpington

Bernhard Büdinger, Kelkheim

David Burns, Burley

Paul Butler, London

Lucius Caflisch, Gingins

Marina Cascini, Roma

Monella Cerri, Bologna

Giulio Ceruti, Milano

Sylvain Chambre, Avon

Giuseppe Chiarante, Roma

Filippo Chiomenti, Roma

athleen Chiti, Milano

Akihiro Chiyoda, Tokyo

Alexander D. Crary, Washington

Salvador Crespo Picò, Alicante

Heinz Dabringer, Sattendorf

Neil Dalrymple, London

George Dansker, New Orleans

Pieter K. De Haan, Harderwijk

ario de Martiis, Genova

Guillaume De Saint-Seine, Paris

Hans-Leopold De Waal, Saarbrücken

Philippe Debet, Paris

Laura Del Monte Raffaelli, Pesaro

Hugo Delava, Antwerpen

Michael Dlabka, Berlin

Alberto Dolci, Pesaro

Francisca e Luis Domingo, Barcelona

Heinrich Dülp, Seeshaupt

James Eaton, Birmingham

Giovanni Emiliani, Roma

Gerd Endmayr, Wien

Bodo Fahlbusch, Paris

Stefano Fanelli, Roma

Richard Feinstein, Basel

Claude Fernandez, Aubervilliers

Henry Forgues, Biarritz

Nancy e Tom Foster, Phoenix

Lilly Froehlich, Nänikon

Mauro Fuppi, Macerata Feltria

Patrick Furniss, Norwich

Marianne Gabrielides, Kissing

Stefan Gagg, Bern

Edelgard-Sabine Gebert, Hamburg

Riccardo Geremia, Roma

Anna Maria Germontani, Milano

Juan Gherzi, Montevideo

Giorgio Girelli, Roma

Felix Glaettli, Wallisellen

Günter Gruber, Tutzing

Irene Evelyn Guest, Roma

Werner Gumbert, Karlsruhe

Paolo Guzzano, Milano

Rose-Marie e Rainer Hagen, Hamburg

Susumu Hasegawa, Tokyo

Werner Hayder, Baden

Freya Hezel-Kübert, München

Toshihiko Hirabayashi, Tokyo

Chizuko Hironaka, Yokohama

Janet Hitchcock, New York

Karl Theodore Hoppen, Beverley

Jean Horaud, Strasbourg

Yoko Hosojima, Utsunomiya

Denise Huon, Paris

Gerard Hurl, Dublin

John Hyde, York

Fumiko Ishii, Tokyo

Toshinao Ishii, Tokyo

Halvor Jaeger, Ile Bizard

Charles Jernigan, Long Beach

Howard Douglas Jones, London

Johann A. J. Jordaan, Hagen

Tomio Kameoka, Tokyo

Noriko Kanai, Tokyo

Patricia e Jerome Karet, London

Kiyoko Kato, Tokyo

Tadao Kato, Tokyo

Jürgen Kaziur, Oberursel

Thomas Kelly, Cambridge

Bernd-Rüdiger Kern, Taucha

Michiko Kobayashi, Tokyo

Oswald Köberl, Innsbruck

Hiroshi Kojima, Tokyo

Anja Korpiola, Helsinki

Wolfgang Kroboth, Berlin

Yoshiko Kumakura, Ichikawa

Kiku Kuwata, Tokyo

Wolfgang Lambrecht, Hamburg

Trevor Lau, Auckland

Jacques Libert, Bruxelles

George Likierman, Paris

Gaetano Maccaferri, Bologna

James H. Macdonald, Leeds

Anna Maria Maggio, Mantova

Susan e Roberto Malpeli, Roma

Silvana Mangiameli, Milano

Max Maraval, Paris

Anna Marchesi, Corsico

Giovanna Marchi, Imola

Sylvie Marini, Maisons-Alfort

Franco Masseroni, Desenzano sul Garda

Fausta Mastini-Hardy, Roma

Héctor Matamoro Rossi, Madrid

Gianni Mazzoni, Bologna

Jan E. Mellema, The Hague

Elio Menzione, La Habana

Angelo Morelli, Pontenure

Christos Mortzos, Köln

Rolf Mues, München

Reto Müller, Sissach

Ko-Ichi Murakami, Tokyo

Mitsuko Murase, Tokyo

Michel Nasser, Arles

Jean Natali, Paris

Dieter Neukirch, Wettenberg

Keiko Nishiyama, Tokyo

Giancarlo Nisoli, Zogno

Rico K. Oberleitner, St. Gallen

Renata Ognibene Borghi, Pesaro

Kevin O’Hare, Glasgow

Motoko Ono, Tokyo

Simo Orma, Roma

Akiko Otokita, Tokyo

Nely Padial-Collins, Los Alamos

Giulia Panichi Pignatelli, Castel di Lama

Grazia Paoletti, Firenze

Rolando Paoletti, Pistoia

Edoarda Paolini, Milano

Marcello Paolino, Bern

Peter Pauwels, Deinze

Jean-François Pechberty, Paris

Bernard Peignoux, Neuilly-sur-Seine

Jean-Gabriel Peyre, Paris

Stefano Pilo, Roma

François Poli, Paris

Marcel Pommerell, Echternach

Lucia e Alessandro Properzi, Roma

Cesare Questa, Urbino

Bruno Recchia, Zollikofen

Hanspeter Riede, Rüschlikon

Lorenzo Rocchetti, Ancona

Ercole Romagna, Pesaro

Georg Roth, Maria-Enzersdorf

Takao Saji, Nagoya

Eiko Sakamoto, Roma

Jorge Salcedo, Lisboa

Mercedes Salvisberg, Genève

Peter Saverys, Deinze

Isabella e Günther Segerer, München

Raffaele Semeraro, Cisternino

Maria Luisa Semeraro Herrmann, Cisternino

Alfred Siercke, Hamburg

Elena Sormani, Pesaro

Sara Staccioli, Roma

Jürgen Steinberg, Berlin

Peter Ster, Wien

Lucki Stipetic, München

Paul Storm-Larsen, Richmond

Kimio Sugiyama, Tokyo

Masaya Suzuki, Yokohama

Yasuo Suzuki, Tokyo

Yoshiko Takasaki, Tokyo

Hideo Takeishi, Kamakura City

Yuko Tanaka, Tokyo

John Teffenhart, Colonia

Floriana Tessitore, Palermo

Heinrich Tettinek, Wien

Sylvie Thierry, Fumay

Hedwig D. Thimig, Wien

Janet Thompson, Walberswick

Philip Geoffrey Thompson, Beckenham

Etta e Rolf Timm, Berlin

Irene Tomacelli, London

Mario Torre, Napoli

Jürgen Trabant, Niedernhausen

Erich Trachtenberg, Wien

Roberto Tramarin, Pavia

Saori e Takahiro Ueno, London

Teruko Utsunomiya, Sapporo

Nicole Vecchioli, Paris

Giacomo Vivanti, Ancona

Maria Pia Vivanti, Roma

Elke Wallat, Rodgau

Janet Wallhouse, Wallingford

Michael Watts, Milano

Dorothee Wehofsits, Freiburg

Uriel Weltsch, Herzelia

Heidemarie Werbetz, Hamburg

Ulla Wernicke, Frankfurt/Main

Astrid Wilk, Oberhaslach

Jeremy Willoughby, London

Hans Winkler, Wien

Trevor Woods, Monterchi

Kinji Yamamoto, Hong Kong

Yukako Yasaki, Tokyo

Peter Yeomanson, Miami

Kouji Yoshida, Chiba-shi

Masashi Yoshida, Nagoya

Cristina e Vittorio Zaffarana, Pavia

Vittorio Zambon, Legnano

Gianfranco Zanetti, Vignola

Bernd Zeytz, Gauting

Riccardo Zoja, Milano

 

Amici giovani

Ilaria Badino, Celle Ligure

Guido Bartoli, Firenze

Anthony Edmunds, Cardiff

Marion Massonnat, Lens

Maxime Massonnat, Lens

Elvire Padovani, Dunkerque

Tommaso Ranfagni, Firenze

Riccardo Rocca, Castellamonte

Alessandro Sampò, Torino

Chiara Terenzi, Pesaro

Mathjas Terenzi, Pesaro

Corinna Zaffarana, Pavia